Interim Manager- Menedżer do wynajęcia.

Źródło FORBES.pl

Coraz częściej firmy zamiast przyjmować na stałe pracowników do zadań specjalnych, wolą interim managerów. Są to osoby, które przychodzą do firmy na kilka miesięcy, stawiają ją na nogi, a potem… idą dalej.

Interim Manager (IM) jest angażowany do ciekawych, ambitnych projektów czasowych, które ze względu na specyfikę, poziom skomplikowania czy też doraźny charakter należy powierzyć zewnętrznemu ekspertowi. Interim Managerowie współpracują z wieloma podmiotami, dzięki czemu są w stanie przenieść najlepsze praktyki pomiędzy branżami, zrozumieć specyfikę nie tylko danej firmy, ale również jej głównych dostawców i klientów. Wynagrodzenie interim managera często znaczenie przekracza średnie poziomy płacowe oferowane managerowi zatrudnionemu na stałe nawet o 50 proc.

Pomimo popularności tej usługi na rynkach zachodnich w Polsce wciąż niewielu managerów pracowało w charakterze Interim Managera. Dlaczego pracodawcy wciąż nie doceniają roli zewnętrznych ekspertów?

Z badań przeprowadzonym przez Hays Poland* wynika, że osoby, które decydują się na ten typ współpracy stanowią wyjątkowe grono eksperckie.

Jesteśmy przygotowani na sytuacje kryzysowe, ale traktujemy je w kategorii wyjątku. Nie chcemy zadań monotonnych czy też powtarzalnych, jednak z drugiej strony częste zmiany czy też podróże uważamy za męczące. Stopniowo budujemy ścieżkę kariery mając nadzieję, że w pewnym momencie dojdziemy do stanowiska nadzorczego, kiedy to nie będziemy musieli zmagać się z wyzwaniami dnia codziennego. Z natury próbujemy unikać sytuacji problematycznych, jesteśmy usatysfakcjonowani, jeśli wszystko przebiega gładko i pomyślnie.

W przypadku osób, które zdecydowały się na karierę Interim Managera oczekiwania zawodowe są zupełnie odwrotne. Stale poszukują oni wyzwań, bo tylko sytuacje problematyczne sprawiają, że „czują, że żyją”. Im trudniejsza, bardziej skomplikowana sprawa do rozwiązania, tym lepiej, bo tylko w takiej sytuacji można się sprawdzić, potwierdzić i rozwinąć swoje kompetencje.

Projekt czasowy, szybka nagroda

Standardowo manager zatrudniony na stałe ma za zadanie tak prowadzić procesy, za które jest odpowiedzialny, aby nie dopuścić do sytuacji problematycznych. Podczas, gdy Interim Manager, w wielu przypadkach wkracza do akcji, dopiero kiedy sytuacja kryzysowa zaistnieje. Jeżeli wynajęty ekspert zażegna problem, zbuduje zespół, usystematyzuje procesy, wymierny skutek jego działań można szybko zauważyć. Z reguły już na początku zlecenia wie, że oczekuje się od niego realizacji konkretnego projektu w przeciągu pół roku czy roku, w związku z czym perspektywa nagrody jest w zasięgu wzroku. Warto wspomnieć, że dla Interim Managerów nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż kolejny projekt uwieńczony sukcesem.

Interim manager skończył projekt. Co dalej?

Interim Manager kiedy pomyślnie ukończy projekt, poszukuje kolejnego wyzwania. Pomimo, że ciągłość zleceń nie jest gwarantowana nie szuka stałego zajęcia.

Prowadząc projekty Interim Managementu często spotykałem się z bardzo doświadczonymi kierownikami. Nierzadko osobami, które od podstaw budowały wielkie korporacje na rynku polskim. Przez wiele lat byli zatrudnieni na stałe, ale na pewnym etapie kariery zawodowej mówią sobie „dość”. Osiągnęli już szczyty zawodowe, teraz chcą się skupić na innych pasjonujących ich zajęciach. Czasowe, trudne projekty, doraźne wsparcie organizacji w kryzysowej sytuacji są traktowane jako potwierdzenie, że wciąż są najlepsi. Stała praca za biurkiem nie wchodzi w rachubę”. – twierdzi Grzegorz Opala, Team Leader dywizji Interim management w Hays Poland.

Szansa na rozwój interim manager

W ramach, jak zwiększą się na rynku Polskim pula doświadczonej kadry managerskiej, rośnie również liczba tych, którzy decydują się na pracę projektową. W większości są to osoby z ponad 20-letnim bagażem doświadczeń zawodowych (64 proc.  zbadanych Interim managerów *) oraz z renoma w danej branży. Ponadto coraz więcej organizacji zagranicznych tzw. start up – ów na polskim rynku zatrudnia Interim Managerów do niezbędnych działań początkowych tj. budowa zespołu, wdrożenie procesu czy nawet znalezienie odpowiedniego biura oraz dostawców usług. Przez wiele lat były to osoby, pochodzące z rynków macierzystych organizacji. Obecnie Polska kadra kierownicza jest doceniana, zarówno przez korporacje międzynarodowe z długoletnią historią na naszym rynku, jak i takie, które miały możliwość współpracować z polskim ekspertami za granicą. Dlatego jest szansa na zwiększenie ilości projektów interim w Polsce, ale również na to, że nasi Managerowie coraz częściej będą proszeni o wsparcie podmiotów w innych krajach.

*W badaniu Hays Poland odpowiedzi udzieliło 76 respondentów z doświadczeniem w projektach Interim Management