Eexecutive search- HeadHunter- dla czego warto?

Źródło: Info Praca

Headhunter, to osoba, której zadaniem jest znalezienie odpowiednich kandydatów na stanowisko pracy oferowane przez Klienta headhuntera, nawiązanie z tymi osobami kontaktu oraz przekonanie ich do zmiany pracodawcy. Headhunting w Polsce pojawił się wraz z rozwojem dużych firm oraz agencji doradztwa personalnego, które zajmują się rekrutacją pracowników na zlecenie innych firm.

Łowcy głów, bo tak języku polskim brzmi nazwa head huntera, to osoby, które pracować mogą  w ramach agencji rekrutacyjnej, jako freelancerzy, którzy wyszukują pracowników na zlecenie, oraz w ramach struktury organizacyjnej dużych firm (najrzadsza opcja).

Jak działają łowcy głów?

Korzystając ze swoich umiejętności nawiązywania kontaktów, pomysłowości, kreatywności i sprytu,head hunter jest w stanie dotrzeć do kandydatów na wiele różnych sposobów. Wykorzystuje się w tym celu networking (serwisy społecznościowe, internet, kontakty biznesowe znanych head hunterowi osób), podstęp (np. telefonując do firmy z której chce się „wyciągnąć” pracownika i podając różne fikcyjne problemy, head hunter dociera do osoby, na której jej zależy), bazy CV (w których kandydaci złożyli swoje aplikacje) i inne metody uzależnione od tego, kogo head hunter poszukuje.

Współpracując z head hunterem warto pamiętać o tym, że osoby, które rekrutują tą metodą, zobowiązane są do dyskrecji. Łowca głów nie może doprowadzić do sytuacji, w której obecny pracodawca pracownika wie o tym, że pracownik rozważa zmianę pracy.

Profesjonalny head hunter to najczęściej osoba, która doskonale zna się na branży do której rekrutuje. Dlatego rzadko spotkamy head hunterów rekrutujących na wiele różnorodnych stanowisk. Rekrutacja przez head-hunting jest kosztowna, dlatego stosuje się ją na wysokich, dobrze opłacanych stanowiskach specjalistycznych, a aby takiego kandydata wybrać, headhunter musi znać się na obszarze pracy kandydata.

Jak zostać head hunterem?

Dobrym head hunterem ciężko zostać od razu po studiach. Młodym ludziom brakuje wiedzy, doświadczenia życiowego i bazy kontaktów, którą gromadzi się latami. Najlepsi head-hunterzy to osoby, które zaczynały pracę jako rekruterzy / doradcy personalni i po latach wyspecjalizowali się w określonej branży, lub profesjonaliści z określonej branży (np. programowania), którzy postanowili się przebranżowić i rozpocząć pracę w obszarze HR. Wynagrodzenie head huntera uzależnione jest najczęściej od pensji na stanowisku, na które rekrutuje pracownika i wynosi od miesięcznego,do trzykrotnego uposażenia pracownika.

Dodaj komentarz